Štěňátka odcházejí do nových domovů / Puppies are leaving to their new homes

29.06.2014 13:13

Od tohoto týdne nám štěňátka začala odcházet do nových domovů a i když je nám po nich smutno, tak víme, že mají skvělé páníčky a že je o ně výborně  postaráno. Někteří jsou v nových domovech už několik dní, jiní mají za sebou teprve první noc v novém domově a poslední 3 kluci jsou s námi ještě doma. Nové páničky už sice mají, ale buď z důvodu dovolených a nebo proto, že budou cestovat do zahraničí budou ještě chvíli s námi. 

Máme velkou radost, když od nových páníčků slyšíme takové pozitivní zprávy:

"Schatzi je skvělá. Taková pohodářka... Ta opravdu není ustrašená ani trochu...  Je tak důvěřivá, jakoby u nás byla už x dnů a věděla, že to bude dobrý."

"S Astym (Absolut Swiss Tricolor) to jde suprově, dnes jsme byli na trošku delší procházce, zašli jsme i do lesa a tam se mu moc líbilo... Už si i zvykl, že občas odejdu a čeká až se vrátím, během toho buď usne, nebo si hraje s míčkem, který dostal. Je to prostě super pejsek :)"

 

*****

From earlier this week our puppies have started to leave to their new homes. Even though it makes us rather sad we know that they have great owners which will take perfect care of them. Some of our puppies are in their new homes for a few days already and some have just spent their first night there. Last 3 boys are still with us  at home . They already have their new owners, but they're either on holiday or puppies will be travelling to abroad and therefore will stay some extra time with us. 

We're also very happy to hear positive news from their new owners:

Schatzi is great, very easy going... She's not afraid at all... She's very trustful, like she's been with us for a several days already and knew that everything's gonna be fine.

It's going great with Asty (Absolut Swiss Tricolor). Today we've been for a bit longer walk and went also to the forest which he liked a lot... He also got used to being alone. He knows that I leave sometimes and he waits until I return. During this time he either falls asleep or plays with the ball. He's simply amazing dog. 

 

www.seznam.cz, www.centrum.cz, www.najisto.cz, www.google.com,